Gmina Poświętne zaprasza!

Koła Gospodyń Wiejskich

Na terenie Gminy Poświętne funkcjonuje aktualnie sześć Kół Gospodyń Wiejskich.
                                Gminną przewodniczącą KGW jest Pani Urszula Twaróg z Poświętnego.

 

KGW Anielin
Koło Gospodyń w Anielinie powstało w 2015 roku. Od tamtego czasu działalności członkiń przewodzi Pani Iwona Koprowska. Gospodynie z Anielina są współinicjatorami niezwykle pysznego Festiwalu Pieroga, który jest wydarzeniem cyklicznym i corocznie w lipcu gromadzi rzesze smakoszy tego tradycyjnego dania. KGW Anielin współpracuje z Fundacją Ostoja z Opoczna organizując w świetlicy wiejskiej w Anielinie m.in. wakacyjne półkolonie dla dzieci. Miejscem spotkań pań jest Świetlica Wiejska w Anielinie.


KGW Brudzewice
Przewodniczącą Koła jest Pani Maria Łuczkowska. Panie spotykają się w Świetlicy Wiejskiej w Brudzewicach, gdzie kultywują tradycyjne rękodzieło ludowe. KGW Brudzewice jest inicjatorem i organziatorem różnych spotkań jak np. Wieczór Andrzejkowy czy Święto Dnia Kobiet.

KGW Buczek
Najmłodsze ze wszystkich kół bowiem powstało w 2016 roku. Panie są inicjatorkami Orszaku Trzech Króli (którego odbyły się już dwie edycje) czy wiosennych spotkań przy grillu. Spotykają się regularnie wykonując tradycyjne regionalne ozdoby jak np. pająki. Miejscem spotkań pań jest dom przewodniczącej koła Pani Marii Milczarek.

KGW Dęba
Koło powstało w marcu 2009 roku jako pierwsze na terenie gminy Poświętne. Panie z Dęby od wielu lat włączają się w organizację licznych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych na terenie gminy Poświętne, wśród których należy wymienić przede wszystkim obrzędy Nocy Świętojańskiej w Dębie zwane lokalnie Wiankami. Członkinie KGW przy wsparciu instrumentalnym dwóch panów oraz swej kolezanki kultywują i pielęgnują tradycyjną muzykę ludową, biesiadną i religijną prezentując ją w bogatym autorskim repertuarze również poza granicami gminy np. podczas Powiatowego Święta Ziemniaka w Brzustowie - 2017 r., Wojewódzkich Dniach Seniora w Skierniewicach - 2018 czy VIII Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu - 2018. Jest to jedyne koło, które zarazem tworzy amatorską grupę wokalno-muzyczną. Działalność koła została doceniona m.in.  nagrodą Sejmiku Województwa Łodzkiego przyznaną w 2018 roku w dziedzinie kultury. Miejscem spotkań Pań jest Świetlica Wiejska w Dębie. Kołu przewodniczy Pani Janina Błaszczyk.

KGW Poświętne
Koło powstało w 2010 roku. W swej historii Panie były inicjatorkami wielu kulturalnych  wydarzeń i uroczystości jak np. Kusoki czy obchody Dnia Kobiet. Członkinie grupy stale włączają się w aktualne inicjatywy jak np. Tańce Hulanki na dechach podczas odpustu św. Michała. Do historii przeszły już piękne słomiane dekoracje, które gospodynie wykonują  corocznie w centrum Poświętnego  promując tym  samym Dożynki Gminno-Parafialne. Panie spotykają się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Poświętnem. Przewodniczącą Koła jest Pani Urszula Twaróg.

KGW Studzianna
Panie spotykają się w miejscowej świetlicy wiejskiej kultywując ludowe tradycje jak wspólne „pierzawki” czy spędzając czas na przygotowywaniu potraw wg dawnych  przepisów. Koło włącza się nie tylko w różne wydarzenia i inicjatywy lokalne. W 2017 roku członkinie uczestniczyły w promocji gminy Poświętne podczas MIXERA Regionalnego w Łodzi. Przewodniczącą KGW Studzianna jest Pani Anna Kacprzak.


 

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =