Gmina Poświętne zaprasza!

Poświętne na filmowo

Dla wielu osób do niedawna nieznane były związki naszej gminy z realizacją produkcji filmowych i telewizyjnych. Jak się okazuje mamy czym się szczycić bowiem uroki Poświętnego i jego okolic docenili wielokrotnie różni filmowcy osadzając bohaterów i akcje swych produkcji w tutejszych plenerach.

Aktualnie dysponujemy wiedzą o co najmniej szesnastu produkcjach filmowych i telewizyjnych realizowanych w naszych wydatkowo malowniczych terenach. To u nas powstawały dzieła, które na zawsze wpisały się w klasykę polskiego kina. Plenery Poświętnego i jego okolic możemy zobaczyć w ponadczasowych komediach („Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Pieniądze to nie wszystko”), dramatach historycznych („Hubal”, „Katyń”, „1920 Bitwa Warszawska”), dramatach społecznych („Mój drugi ożenek”, „Czerwone i białe”, „Ciemna rzeka”), jak również w serialach („Czterej pancerni i pies”, „Doktor Ewa”). Stąd nietrudno wywnioskować, że na terenie gminy gościli wielcy aktorzy m.in.: Anna Seniuk, Ewa Wiśniewska, Joanna Jędryka, Maja Ostaszewska, Mariusz Dmochowski, Marek Perepeczko, Marian Kociniak, Wiesław Gołas, Jan Englert, Borys Szyc oraz wspaniali reżyserzy: Andrzej Wajda, Jerzy Hoffmann, Tadeusz Chmielewski, Andrzej Konic i Zbigniew Kuźmiński. To tylko niektóre z wielkich nazwisk świata filmu. Gościli u nas bowiem inni, mniej znani filmowi artyści. Warto dodać, że mieszkańcy gminy mogą poszczycić  się niemałym dorobkiem jako statyści. Znają również wiele anegdot, które wydarzyły się na planach filmowych.

Gmina Poświętne jest częścią Łódzkiego Szlaku Filmowego. Wśród wielu mieszkańców naszego województwa na popularności zyskuje powiedzenie "Filmowe łódzkie zaczyna się w Poświętnem".

W lutym 2016 roku powołane zostało do życia Stowarzyszenia „Poświętne - Nakręcona Gmina”. Głównym celem statutowym stowarzyszenia jest inicjowanie działań kulturalnych w oparciu o bogate dziedzictwo filmowe naszej gminy. W krótkiej swej działalności stowarzyszenie ma na swym koncie organizację wielu wydarzeń i inicjatyw kulturalnych, a w tym m.in. Kulinarnego Kalejdoskopu Filmowego - niezwykłego przedsięwzięcia łączącego smaki kuchni regionalnej z fabułą produkcji zrealizowanych na terenie gminy Poświętne.

Skoro jesteśmy przy filmach to poniżej zapraszamy do obejrzenia filmów promujących naszą Gminę, natomiast w galerii mogą Państwo obejrzeć zdjęcia z planu filmowego "1920 Bitwa Warszawska" zlokalizowanego w otoczeniu Kościółka św. Józefa przy ul. Jaśminowej w Poświętnem.
 
Gmina PoświętneDożynki Gminno-Parafialne Studzianna 2018

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =