Gmina Poświętne zaprasza!

Wyścig Majora Hubala rozpoczął się w Poświętnem

W dniu 31 maja 2019 r. po raz czwarty do Gminy Poświętne zawitali w zawodnicy światowego peletonu kolarskiego rywalizujący w ramach XIV Wyścigu Kolarskim Majora Hubala Sante Tour. Tak jak w minionych latach w centrum Poświętnego, przed Bazyliką MB Świętorodzinnej zlokalizowany został strat I etapu wyścigu (Poświętne – Opoczno) o długości 180 km. Wobec specyfiki trasy tegoż etapu, którą stanowiła pętla Poświętne – Opoczno – Drzewica – Poświętne, cały peleton kolarski jeszcze dwa raz przejechał przez teren gminy.  Rolę gospodarza wyścigu pełnił wójt Michał Franas. Wśród gości znaleźli się m.in.: poseł na Sejm RP – Elżbieta Radziszewska, burmistrz Opoczna – Dariusz Kosno, burmistrz miasta Opoćno (Czechy, miasto partnerskie Opoczna) – Sarka Skrabalova, wójt Gminy Sławno – Tadeusz Wojciechowski, wójt Gminy Mniszków – Paweł Werłos, zastępcy burmistrza Opoczno – Tomasz Łuczkowski i Andrzej Kacprzak, dyrektor wyścigu – Andrzej Sypytkowski.   Z oczywistych względów nie zabrakło również sław związanych ze światem sportu jak znany komentator sportowy i dziennikarz radiowy Włodzimierz Rezner.

Program wydarzeń zaplanowanych na ten dzień był bardzo ciekawy. Zanim na dobre rozpoczęły się sportowe emocje delegacja, której przewodniczył wójt Michał Franas oraz dyrektor wyścigu Andrzej Sypytkowski udała się do Anielina na miejsce śmierci Mjr Hubala, gdzie przy miejscowym Szańcu złożyła kwiaty i zapaliła znicze, w ten sposób oddając hołd pamięci poległemu bohaterowi. 

O godz. 13 rozpoczęła się prezentacja ekip kolarskich, której dokonał znakomity komentator sportowy Włodzimierz Rezner. Na przygotowanej niewielkiej scenie w obecności gospodarzy miejsca oraz przybyłych gości przed zgromadzoną publicznością przedstawieni zostali wszyscy zawodnicy z 15 drużyn biorących udział w wyścigu. Nie zabrakło zatem wielu zawodników z Polski, ale również z takich krajów jak: Włochy, Niemcy, Słowacja, Czechy, Białoruś.

Przed planowanym startem wyścigu wójt Michał Franas wraz z obecnymi gośćmi powitał kolarzy, życząc pasjonującej rywalizacji oraz „połamania kół”. Punktualnie o godz. 14 sprzed Bazyliki w Poświętnem ruszył cały peleton kolarski. Honorową funkcję startera pełnił włodarz Poświętnego Michał Franas, który dał znak do rywalizacji ułańską szablą.

Ruszając z Poświetnego zawodnicy udali się do miejscowości Anielin, gdzie zginął major Hubal, a następnie powrócili na trasę krajową DK48 kierując się do Opoczna.

Uroczystości w centrum Poświętnego trwały jednak dalej. Na ustawionej scenie przedstawiciele lokalnych władz samorządowych wręczyli uczniom ze wszystkich szkół dyplomy i nagrody dla laureatów konkursów tematycznych, zwodów sportowych oraz innych rywalizacji rozgrywanych z okazji Dnia Dziecka.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =