Gmina Poświętne zaprasza!

Wiecznie żywa pamięć

W poniedziałek, 22 czerwca br. władze gminy Poświętne oraz Opoczna upamiętniły 123. rocznicę urodzin Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego.

Wiązanki biało-czerwonych kwiatów przy szańcu – miejscu gdzie o świcie, 30 kwietnia 1940 r. potyczce z Niemcami poległ major Dobrzański – złożyły i zapaliły znicze delegacja władz gminy z wójtem Michałem Franasem oraz delegacja z Opoczna – dyrektorzy placówek Kultury.

Przypomnijmy, że „Hubal” urodził się 22 czerwca 1897 r. w Jaśle jako drugie dziecko Henryka i Marii hrabiny Lubienieckiej. Swoje pierwsze kroki w wojsku stawiał w 1917 r., kiedy to jako 17-letni chłopak wstąpił do Legionów Polskich. Został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a w maju 1921 r. otrzymał Krzyż Srebrny (V klasy) Orderu Virtuti Militari. W styczniu 1927 r. nie ukończywszy jeszcze 30 lat awansował do stopnia majora.

Major Henryk Dobrzański był nie tylko dobrym żołnierzem. Warto podkreślić, że odnosił liczne sukcesy sportowe, biorąc udział w konkursach  hippicznych rozgrywanych w kraju i za granicą.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =