Gmina Poświętne zaprasza!

Tańce i hulanki na dechach podczas odpustu św. Michała

Już po raz kolejny uroczystościom Odpustu św. Michała w Poświętnem w towarzyszyło święto muzyki i tańca ludowego pn. „Tańce i Hulanki”. Na scenie przy drewnianych dechach zlokalizowanych w parku przy ulicy Akacjowej zagrali muzycy starego i młodego pokolenia. Ludowe melodie oraz przyśpiewki skutecznie zachęcały pielgrzymów oraz innych gości do tradycyjnej odpustowej potańcówki. Organizatorami wydarzenia byli: wójt Michała Franas, Justyna Jakubczyk-Lassota oraz Gminny Ośrodek Kultury w Poświętnem.

Wśród wielu osób, które w minioną niedzielę zachwycali się zarówno muzyką jak i tańcem ludowym byli m.in. wicemarszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Wojciechowski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz doradca Prezydenta RP Paweł Sałek, starosta Powiatu Opoczyńskiego Marcin Baranowski, wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego Leszek Ogórek, radna Rady Powiatu Opoczyńskiego Maria Witkowska, zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski wraz z zastępcą Beatą Szlęzak, wójt Gminy Mniszków Paweł Werłos, wójt Gminy Białaczów Barbara Goworek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Opocznie Jerzy Misiurski oraz wielu przedsiębiorców z gminy i powiatu. Na drewnianych dechach tańczył również poseł na Sejm RP Robert Telus.

Wydarzenie rozpoczęło się punktualnie o godz. 13. Zanim zaproszeni twórcy muzyki ludowej zaprezentowali swój artystyczny kunszt, zarówno historię Odpustu św. Michała jak i tradycję organizowania odpustowych potańcówek przedstawił wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Tomasz Łuczkowski. Obecny wiceburmistrz Opoczna przytoczył również mało znany fakt z historii samych uroczystości odpustowych w Studziannie.

Również obecni na rozpoczęciu jeszcze do niedawna wicemarszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Wojciechowski oraz wójt gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski w osobisty i sentymentalny sposób odnieśli się do organizowanego wydarzenia.

Na przygotowanej scenie w parku św. Marka wystąpili artyści różnych pokoleń z całego kraju: Kapela Jana Kmity, Roman Wojciechowski z Kapelą, Kapela Mateusza Niwińskiego, Kapela Zwykli Ludzie, Kapela Tadeusza Lipca.

Organizatorzy przygotowali również atrakcje dla osób, chcących się nauczyć sztuki tańca ludowego. Nie zabrakło zatem blisko godzinnych warsztatów oberka, które poprowadził znany regionalista oraz pasjonat kultury ludowej Czesław „Oberek” Pióro.

Tegoroczna edycja święta muzyki i tańca ludowego została zorganizowana w ramach realizacji grantu sołeckiego pozyskanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego. Z otrzymanego dofinansowania zakupione zostały także drewniane dechy, które bardzo przypadły do gustu wszystkim tańczącym tego dnia w Poświętnem. Warto, dodać że powierzchnia nowej tanecznej „podłogi” jest blisko dwa razy większa od tej jaka była wykorzystywana przy organizacji poprzednich edycji.

powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =