Gmina Poświętne zaprasza!

Piknik Patriotyczny oraz święto ułanów

Niezwykle interesująco zaczął się w Gminie Poświętne okres wakacyjno-urlopowy. W minionym tygodniu w miejscowości Dęba miały  miejsce uroczystości związane z obrzędami nocy świętojańskiej oraz jubileuszem 10-lecia KGW Dęba. Z kolei w minioną niedzielę 30 czerwca w Poświętnem odbył się piknik patriotyczny połączony z obchodami 10-lecia Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego Majora Hubala. Pomimo upalnej pogody nie zabrakło osób chętnych obejrzenia m.in. pokazów kunsztu kawaleryjskiego, a także musztry wojskowej.   Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. senator Rafał Ambroziak, posłanka Elżbieta Radziszewska, wicemarszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Wojciechowski, wicestarosta przysuski Marek Kilianek, wiceburmistrz Opoczna Tomasz Łuczkowski reprezentujący burmistrza Rawy Mazowieckiej - naczelnik Cezary Wróbel, przewodniczący Rady Gminy Poświętne Kazimierz Wiechecki, sekretarz gminy Poświętne Mariaa Grzybek. Głównym organizatorem wydarzenia byli: wójt Michał Franas oraz Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego Majora Hubala z Poświętnego.

Uroczystości rozpoczęła o godz. 11.30 msza św. w Bazylice MB Świętorodzinnej w Studziannie. Po zakończonej liturgii nastąpił przemarsz na plac przy Urzędzie Gminy Poświętne, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia.

Wśród wielu atrakcji przygotowanych na ten dzień zdecydowanie do najciekawszych należały pokazy konne i kawaleryjskie, które wzbudziły największe emocje. Bardzo widowiskowa prezentacja kunsztu kawaleryjskiego wielokrotnie  była  przerywana i zarazem nagradzana głośnymi brawami uczestników pikniku.

Innym widowiskową częścią programu był pokaz szkolenia koni, który również wzbudził wielki zachwyt. Nie zabrakło też atrakcji skierowanych głównie do najmłodszych takich jak dmuchane zjeżdżalnie czy prezentacja sprzętu  strażackiego. Jak już przyjęło się powszechnie przy tego rodzaju wydarzeniach, dla wszystkich uczestników serwowana była żołnierska grochówka.

W godzinach wieczornych w lokalu gastronomicznym Rancho w Stefanowie odbyła się część uroczystości zorganizowana dla członków Stowarzyszenia Ułanów oraz zaproszonych gości. W trakcie spotkania nie zabrakło wielu wspomnień z 10 lat działalności stowarzyszenia, okolicznościowych nagród i wyróżnień, a także części artystycznej poświęconej muzyce minionych dekad oraz tej z akcentem…., a jakże  ułańskim.  W zwieńczeniu uroczystości uczestniczył m.in. wicemarszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Wojciechowski.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =