Gmina Poświętne zaprasza!

Kusoki w Poświętnem [video]

Jak nakazuje przekazywany od wieków lokalny zwyczaj chwilami zabawy karnawałowej należy się dzielić z innymi ludźmi, najlepiej odwiedzając ich w domach i zapraszając do wspólnego śpiewania oraz tańca. Nie inaczej było w Poświętnem we wtorek 5 marca czyli ostatni dzień kończącego się karnawału. Tego dnia godziny beztroskiej zabawy i radosnego świętowania upłynęły pod znakiem tradycyjnych dla naszego regionu Kusoków. W ramach akcji zainicjowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Poświętnem na czele z przewodniczącą Urszulą Twaróg wesoła, wielobarwna, przebrana i rozśpiewana grupa dotarła do wielu miejsc,  spotykając się wszędzie z wielką życzliwością, uśmiechem i radością ludzi. Tym samym już kolejny rok z rzędu dawnej ludowej tradycji stało się zadość.

Wesoła grupa dowodzona przez piękną cygankę (Urszulę Twaróg) oraz lokalnego Elvisa (Mariana Fidelusa) w pierwszej kolejności odwiedziła gospodarzy gminy – wójta Michała Fransa, przewodniczącego RG Kazimierza Wiecheckiego, sekretarz Marię Grzybek oraz skarbnika gminy Jadwigę Kośkę. Wizycie w Urzędzie Gminy towarzyszyły przygotowane specjalnie na tą okazję przyśpiewki, ukazujące w krzywym zwierciadle fakty z życia  gminy jak i samego urzędu. Korzystając z okazji grupa „Kusoków” wystąpiła również do włodarza gminy ze specjalnym wnioskiem na piśmie, który dotyczył umorzenia wszystkich podatków dla wszystkich członków owej grupy. Wójt obiecał z należytą starannością oraz z zachowanie wszelkich przewidzianych terminów rozpatrzeć sprawę nadając jej dodatkowo wysoki priorytet.

Po niezwykle miłym przyjęciu w miejscowym urzędzie grupa „Kusoków” udała się w kolejne miejsca na terenie Poświętnego, wszędzie zapraszając do wspólnego śpiewania i tańca. Na szlaku biesiadników znalazły się m.in. miejscowy punkt gastronomiczny, kwiaciarnia, sklepy, bar, a także prywatne domy. W tej radosnej i muzykalnej wędrówce nie zabrakło utworów ludowych, folkowych, biesiadnych, a także okazjonalnych przyśpiewek i spontanicznego tańca. Wszystkiemu nie przeszkodziła nawet kapryśna pogoda z deszczem i uciążliwym wiatrem.

Finałem „Kusoków” było spotkanie zorganizowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Poświętnem, gdzie odbyło się podsumowanie akcji. W spotkaniu oprócz uczestników „Kusoków” – pań z KGW Poświętne oraz KGW Anielin – wzięły udział również członkinie innych kół gospodyń działających na terenie gminy, a także wójt Michał Franas i dyrektor GOK-u Łukasz Glimasiński.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia w filmowym skrócie znajdującej się na fanpage Gminnego Ośrodka Kultury w Poświętnem pod adresem https://www.facebook.com/GOKwP/videos/2282965495358206/
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =