Gmina Poświętne zaprasza!

Filmowa historia naszej gminy na dużym ekranie, czyli plenerowy wieczór kinowy w Poświętnem

W dniu 27 lipca 2019 r. w centrum Poświętnego, przed Bazyliką MB Świętorodzinnej odbył się plenerowy wieczór kinowy pn. „Spotkanie z filmową historią Gminy Poświętne”. Wydarzenie stanowiło realizację grantu pozyskanego przez Stowarzyszenie „Poświętne – Nakręcona Gmina” oraz finansowanego ze środków LGD – Stowarzyszenia „Dolina Pilicy” w Tomaszowie Mazowieckim. Głównym punktem wieczoru była projekcja jednej z produkcji filmowych realizowanych na terenie Gminy pt. „Przygoda Stasia”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Poświętne – Nakręcona Gmina.

Jeszcze chwilę przed planowanym rozpoczęciem wieczoru kinowego (godz. 20.30) wszyscy z niepokojem patrzyli w niebo obserwując nie tylko ciemne chmury i wyładowania atmosferyczne, ale również dość obfite opady deszczu. Jak się jednak finalnie okazało godzina rozpoczęcia była bardzo szczęśliwą - niekorzystne warunki pogodowe szybko ustąpiły i nie przeszkodziły w promocji historii filmowej gminy.

Filmowe święto rozpoczęła Aneta Małachowska – prezes Stowarzyszenia „Poświętne – Nakręcona Gmina”, która powitała wszystkich zebranych również w imieniu wójta Michała Fransa.  Po dokonanym oficjalnym otwarciu i powitaniu przyszedł czas na przedstawienie bogatego filmowego dziedzictwa Gminy Poświętne. W rolę prowadzącego wcielił się Łukasz Glimasiński – dyrektor GOK-u w Poświętnem – który przy pomocy prezentacji multimedialnej przybliżył najważniejsze produkcje filmowe, realizowane w większej lub mniejszej części na terenie samorządu gminnego. Prezentacja, wzbogacona dodatkowymi informacja z realizacji poszczególnych produkcji okazała się interesującą wędrówką przez szeroką różnorodność polskiej twórczości filmowej, która najwyraźniej upodobała sobie liczne plenery Gminy Poświętne. Ubogaceniem prezentacji były wypowiedzi mieszkańców dotyczące osobistych lub zasłyszanych historii, anegdot oraz innych ciekawostek z planów filmowych.

Po wprowadzeniu w świat filmowej na wskroś gminy, przyszedł czas na projekcję filmu niemal w całości zrealizowanego w sielskich krajobrazach lokalnej ojczyzny z przełomu 60-tych i 70-tych lat XX wieku. Organizatorzy przygotowali dla przybyłych nieco zapomnianą ekranizację opowiadania Bolesła Prusa pt. „Przygoda Stasia” w reżyserii Andrzeja Konica. Czarno-biała opowieść - w której główne role zagrali Anna Seniuk i Marek Perepeczko – nie tylko przeniosła wszystkich w dość odległe czasy II połowy XIX wieku, ale ku zaskoczeniu wielu dostarczyła również dużej dawki humory i rozrywki.

Po zakończonej projekcji filmowej odbyła się dyskusja z widzami dotycząca filmowego dziedzictwa gminy Poświętne, pomysłów na jego promocję oraz szans rozwoju jednostki samorządowej w oparciu o ten aspekt kulturalny. 

Wydarzenie udowodniło, że sztuka dużego ekranu potrafi zawsze przyciągać wielu sympatyków. Pomimo wspomnianych wcześniej niekorzystnych warunków pogodowych panujących tuż przed rozpoczęciem wydarzenia, oprócz wielu mieszkańców gminy na wydarzenie przybyli również goście z sąsiednich jednostek samorządowych, a także przebywający tego dnia w Poświętnem pielgrzymi. Nie dziwi zatem, że tak różnorodna widownia – m.in. osoby wspominające realizowane produkcje oraz osoby, które dopiero miały okazję poznać filmowa historię tego miejsca  - stworzyła najlepszą atmosferę do promocji tego bardzo ważnego elementu dziedzictwa gminy Poświętne.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja realizowana przez Stowarzyszenie „Poświętne-Nakręcona Gmina” w Poświętnem.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja „Organizacja wieczoru kinowego pn. Spotkanie z filmową historią Gminy Poświętne”
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =