Gmina Poświętne zaprasza!

Ekopracownia pod chmurką „Tajemnice ogrodu”

28 sierpnia br. przy Szkole Podstawowej w Dębie została oddana do użytku Ekopracownia pod chmurką. Nosi ona nazwę „Tajemnice ogrodu” i jak na razie jest jedyną taką pracownią na terenie gminy Poświętne. Realizacja projektu była możliwa dzięki nakładom finansowym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz z budżetu gminy Poświętne. Całkowity koszt zadania wyniósł 49.514,20 zł. 44.450,00 zł pochodzi z dotacji udzielonej przez WFOŚiGW w Łodzi, natomiast 5.064,00 zł to wkład własny Gminy.

Ekopracownia pod chmurką będzie wykorzystywana do podstawowych celów dydaktycznych i wychowawczych. Stanie się ona miejscem, w którym będzie można prowadzić lekcje w plenerze m.in. z przyrody, biologii, geografii czy plastyki. W nowo powstałym ogrodzie uczniowie będą mieli zapewniony kontakt z przyrodą, którego nie zastąpi nawet najlepiej wyposażona pracownia przyrodnicza. Dzieci będą mogły obserwować przyrodę, rozwój roślin, dostrzegać ich piękno, doskonalić umiejętność rozpoznawania gatunków drzew i krzewów, a także przeprowadzać różnego rodzaju badania i eksperymenty.

Co bardzo ważne ekopracownia pod chmurką przyciąga wzrok nie tylko członków szkolnej społeczności. Bardzo dobrze jest również widoczna dla wszystkich przejezdnych, a zapewnia to  jej usytuowanie tj. bezpośrednio przy ogrodzeniu. Nowy teren zieleni nadał dodatkowej estetyki otoczeniu szkoły. Od teraz dzieci i rodzice każdego dnia będą  mogli podziwiać ten obiekt, który o każdej porze roku będzie zachwycał swoimi walorami, a przede wszystkim naturalną estetyką przyrody.

W środkowej części  ekopracowni pn. „Tajemnice ogrodu” znalazł się zegar słoneczny, od którego rozchodzą się żwirowe alejki, prowadzące do pozostałych zakątków ogrodu. Przy ścieżkach  zostały  umieszczone  elementy służące do zdobywania wiedzy przyrodniczej takie jak tablice informacyjne czy gry   dydaktyczne. Pojawiły się również drewniane gazony, ławki, pergole oraz kosze na śmieci. Na klombach posadzono różne gatunki drzew, krzewów i roślin ozdobnych. Nie zapomniano też o miejscach przyjaznych małym zwierzętom, dlatego znajdziemy tu domki dla owadów, a także budki lęgowe, karmniki i poidełka dla ptaków. W narożnej części ogrodu postawiono przestronną wiatę z ławkami i dużym stołem, która stanowi główny element punktu dydaktycznego. To właśnie tutaj będą mogły odbywać się „zielone lekcje”. W pobliżu altany pojawił się również kompostownik oraz niewielka rabata, na której dzieci będą mogły uprawiać warzywa i siać zioła. W ramach projektu zakupiono również narzędzia ogrodnicze i pomoce dydaktyczne, m.in. lupy, lornetki, modele owadów i gry dydaktyczne, które uatrakcyjnią zajęcia prowadzone zarówno na świeżym powietrzu jak i w klasach szkolnych.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =