Gmina Poświętne zaprasza!

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – to polskie święto państwowe ustanowione przez Sejm w 2017 r. w rocznicę pacyfikacji Michniowa na Kielecczyźnie, jako hołd dla pomordowanych mieszkańców polskiej wsi, za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.

Z tej okazji władze gminy Poświętne, miasta i gminy Opoczno oraz przedstawiciele opoczyńskich instytucji kultury uczcili pamięć pomordowanych przez okupanta niemieckiego mieszkańców wsi z terenu opoczyńskiego.

Wójt gminy Poświętne – Michał Franas, zastępca burmistrza Opoczna – Tomasz Łuczkowski, dyrektor Miejskiego domu Kultury – Zdzisław Miękus oraz dyrektor Regionalnego Muzeum  w Opocznie – Adam Grabowski, spotkali się przy pomniku upamiętniającym rozstrzelanie przez okupanta 2 sierpnia 1944 r. mieszkańców wsi Kraśnica i okolicznych miejscowości, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Jesteśmy tu po to, by dowieść, że Polacy o nich nie zapomnieli – mówi wójt gminy Poświętne.

Symboliczny pomnik – miejsce upamiętniające martyrologię polskiej wsi podczas II wojny światowej, znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 726 Opoczno – Inowłódz, tuż przy granicy powiatów tomaszowskiego i opoczyńskiego.

To jedno z wielu takich szczególnych miejsc na ziemi opoczyńskiej, upamiętniające tragiczne wydarzenia, przeżycia wojenne, liczne ofiary i bohaterską postawę mieszkańców polskiej wsi, którzy nieśli pomoc ukrywającym się podczas wojny uciekinierom, osobom prześladowanym i wysiedlanym.

Mieszkańcy polskiej wsi, nie tylko żywili mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego, ale również sami brali czynnie udział w tej walce, wstępując do oddziałów partyzanckich.

Za taką patriotyczną postawę, czekało ich niejednokrotnie rozstrzelanie, wyrzucenie z domostw, pozbawienie dobytku, zesłanie do sowieckiego łagru, a nawet wywiezienie do niemieckiego obozu koncentracyjnego lub na przymusowe roboty do III Rzeszy.

Cześć i chwała bohaterom.

powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =