Gmina Poświętne zaprasza!

Dzieci pamiętały o Światowym Dniu Ziemi

W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi przypadającymi 22 kwietnia we wszystkich placówkach oświatowych w gminie Poświętne odbyły się warsztaty i zajęcia ekologiczne. Tegorocznym obchodom towarzyszyło hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Dębie uczestniczyły w warsztatach czytelniczych online prowadzonych przez Anetę Konefał. Razem z prowadzącą maluchy stworzyły kodeks „Małego Ekologa”, posadziły kwiaty w ogrodzie szkolnym i utrwalały zasady właściwej segregacji odpadów. Również w ramach edukacji ekologicznej starsza grupa przedszkolaków wysłuchała opowiadania pt. „Basia i śmieci” autorstwa Zofii Staneckiej. Dzieci wespół z mądrą i lubianą bohaterką Basią, szukały odpowiedzi na istotne pytania: Dlaczego na świecie jest tyle śmieci? Co zrobić, żeby to zmienić? Czy trzeba używać plastikowych torebek i słomek? Dzieci, każde z osobna, zastanawiały się również, co mogą zrobić, by mieć wpływ na ochronę środowiska? Zajęcia uzmysłowiły prowadzącym, że maluchy będą dbały o przyszłość planety.
Ważne tematy zgłębiano także podczas zajęć w Szkole Podstawowej w Poświętnem. Dzieci z oddziału przedszkolnego podjęły próbę odpowiedzi na pytanie, co służy, a co zagraża Ziemi? Uczestnicząc w zabawie dydaktycznej pod hasłem „Szukamy rady na odpady” dzieci uświadamiały sobie konieczność segregowania odpadów i ich ponownego przetwarzania. Dzień ten stał się także okazją do kształtowania nawyków proekologicznych. Każdy przedszkolak wylosował swoje „ekowyzwanie”. Zaś podczas spaceru maluchy zwracały uwagę na stan czystości najbliższego środowiska i piękno budzącej się do życia przyrody.
Również w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brudzewicach tego dnia dzieci uczyły się jak żyć ekologicznie. Maluchy dowiedziały się jak postępować zgodnie z zasadami ekologii, jak sortować śmieci oraz oszczędzać wodę i prąd. Starsza grupa przedszkolaków zbierała śmieci w najbliższej okolicy, natomiast młodsza grupa sadziła przed przedszkolem samodzielnie wyhodowane kwiaty. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci pomalowały kontury ziemi przy użyciu piankowych farb.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =