Gmina Poświętne zaprasza!

Aktualności

Oczywiśie dementujemy wszystkie informacje związane z opisanym przedsięwzięciem i nadaniem immunitetu dla nowego wozu strażackiego. Mamy nadzieję, że w ramach dnia żartów dostarczyliśmy Państwu odrobinę rozrywki i dobrego humoru. Poniżej pozostawiamy cały tekst, który opublikowaliśmy już 31 marca.
Oczywiśie dementujemy wszystkie informacje związane z opisaną akcją dot. realizacji przez Gminę Poświętne usług związanych z pracami pielęgancyjnymi i porządkowymi na terenie prywatnych nieruchomości. Mamy nadzieję, że w ramach dnia żartów dostarczyliśmy Państwu odrobinę rozrywki i dobrego humoru. Poniżej pozostawiamy cały tekst, który opublikowaliśmy już 31 marca.

Już po raz czwarty odbędzie się konkurs na „Najładniejszą Palmę Wielkanocną”. Podobnie jak w latach ubiegłych tegoroczna  edycja skierowana jest do Kół Gospodyń Wiejskich oraz uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej oraz klasy 3 gimnazjum z terenu gminy. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach, a podsumowanie konkursu nastąpi w Niedzielę Palmową 14 kwietnia po uroczystej Mszy Św. w Studzińskiej Bazylice. Wszyscy zainteresowani mogą składać swoje prace konkursowe w Gminnym Ośrodku Kultury w Poświętnem do piątku 12 kwietnia.

W dniach 22-24 marca 2019 roku w Łodzi odbyły się  XXV jubileuszowe targi Regiony Turystyczne „Na Styku Kultur”, które są jednym z najważniejszych wydarzeń na rynku turystycznym w Polsce. Przez trzy dni nasz region (Powiat Opoczyński) reprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębie. Na przygotowanym stoisku nie mogło zatem zabraknąć regionalnych pyszności takich jak: pierogi z kapustą, pyzy, opoczyńskie bomby, żurek z kiełbasą, kapusta z grochem, pieczone mięsa, wiejski smalec, ser twarogowy, czy masło, a także słodkości - ciasto drożdżowe, sernik, jabłecznik. Panie zachwycały odwiedzających targi nie tylko smakami, ale także tradycyjnymi dla regionu opoczyńskiego strojami ludowymi. Wśród odwiedzających stoisko znalazł się również wójt Michał Franas, który wsparł panie w promocji naszego regionu.
Chociaż astronomiczna wiosna przyszła już 20 marca, to  uczniowie Filialnej Szkoły Podstawowej w Dębie dnia następnego uczcili jej nadejście. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem i tradycją szkoły przedszkolaki oraz uczniowie z klas I-III w barwnym korowodzie wraz z kukłą Marzanną przeszły nad pobliski strumień. Tam w uroczysty sposób pożegnały zimę i powitały wiosnę radosną piosenką. Marzanna popłynęła spokojnie z nurtem strumyka, więc jak wierzyć wszelkim wróżbom - ciepła wiosna już wkrótce zagości na dobre. Wielką zachętą dla nadejścia pani wiosny będą też zapewne radosne okrzyki przedszkolaków i uczniów: „Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno!”, których tego dnia w Dębie nie było końca.
Powstała w 2018 roku z wykorzystaniem środków pozyskanych z Ministerstwa Sportu i Turystyki Otwarta Strefa Aktywności w Ponikle będzie jeszcze bardziej przyjazna rekreacji i wypoczynkowi mieszkańców oraz gości gminy Poświętne. Wraz z nadchodzącą wiosną samorząd gminny dokonał na terenie strefy nowych nasadzeń drzew i krzewów, które ubogacą to i tak już atrakcyjne przyrodniczo miejsce. Władze gminy wybiegają jednak dużo dalej w swych zamierzeniach mających na celu ochronę gminnego środowiska naturalnego oraz jego promocję. W ostatnim czasie z inicjatywy wójta została opracowana swoista encyklopedia przyrodnicza gminy. Obszerne opracowanie pn. „Waloryzacja przyrodnicza gminy Poświętne – w kontekście promocji głównych wartości krajobrazowo-przyrodniczych” dostępne jest w wersji elektronicznej na naszej stronie internetowej gminy jak i Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy.
Zarząd Województwa Łódzkiego zdecydował o przeznaczeniu w 2019 roku aż 5 milionów złotych, na przywracanie świetności najcenniejszym zabytkom województwa łódzkiego! Z funduszy może skorzystać każdy, kto posiada zabytek wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Można wnioskować nawet do 100 tys. złotych. Nabór wniosków potrwa do 15 kwietnia.
W minionym tygodniu w Filialnej Szkole Podstawowej w Dębie zorganizowane zostało szkolenie dla uczniów pn. „Jestem bezpieczny na wsi”. Inicjatywa odbyła się przy współpracy szkoły z Placówką Terenową KRUS w Opocznie oraz Komendą Powiatową Policji w Opocznie. Celem szkolenia było upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o zagrożeniach zdrowia i życia związanych z przebywaniem i pracą na terenie gospodarstwa rolnego, przedstawienie sposobów zapobiegania tym zagrożeniom, a także zasad i sposobu bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.


Pomiędzy Gminą Poświętne, a Klubem Sportowym „Poświętne” zwarta została umowa w ramach konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu na terenie gminy Poświętne w 2019 roku. Stosowne dokumenty w sali konferencyjnej Urzędzie Gminy Poświętne zostały podpisane przez wójta Michała Franasa oraz prezesa klubu Andrzeja Kowalika. Dzięki tej współpracy klub będzie dalej prowadził drużynę piłkarską, ale również szkolił najmłodszych mieszkańców gminy Poświętne.
11-03-2019

Dzień Sołtysa

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =