Gmina Poświętne zaprasza!

Aktualności

Wójt Gminy Poświętne informuje, że w świetlicy wiejskiej w Dębie w dniach od 18 sierpnia 2020r. do 19 sierpnia 2020r. w godzinach od 10.00 do 14.00 będą przyjmowane wnioski o zwrot podatku akcyzowego z fakturami VAT (lub ich kopiami), które stanowią dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2020r. do 31 lipca 2020r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2020 rok.
07-08-2020

Warsztaty malarskie

Stowarzyszenie „Poświętne – Nakręcona Gmina” zaprasza dzieci

i młodzież (w wieku od 10 do 25 lat) z terenu Gminy Poświętne na plenerowe warsztaty malarskie, które odbędą  21 sierpnia 2020 r.

w Poświętnem.
W sobotę 1 sierpnia o godz. 17 w Poświętnem rozbrzmiał dźwięk syren alarmowych. To nasza jednostka OSP KSRG Poświętne oddała hołd Powstańcom Warszawskim.
Po konsultacjach z opoczyńską Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo od dnia 03.08.2020 roku Urząd Gminy wprowadza  ograniczenia w obsłudze interesantów.

INFORMACJA

 

Wójt Gminy Poświętne informuje, że wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej na 2020 r. można składać w terminie od 3 sierpnia 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. w pokoju numer 4 .

 

Do wniosku o zwrot podatku dołącza się:

- faktury VAT albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego za okres od 1 lutego 2020 r. do 31 lipca 2020 r.

 

Jeżeli rolnik ubiega się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła, należy również dołączyć:

- dokument wydany przez kierownika biura powiatowego ARiMR zawierający informację o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada, w roku poprzedzającym, w którym został złożony wniosek.

Producent rolny, który przedłożył ww. dokument w pierwszym terminie (luty 2020) musi złożyć jego kopię przy składaniu wniosku w drugim terminie.

 

                                                                                 Wójt Gminy Poświętne

       -//-

        Michał Franas

3 lata temu powstała droga powierzchniowo utrwalona w Buczku w kierunku Kruszewca.
Jednak, żeby mówić o wyremontowanym całym odcinku drogi, należało uzupełnić asfaltem niecałe 300 metrów tego odcinka już po stronie Gminy Opoczno.
Dlatego władze gminy Poświętne zabiegały w opoczyńskim magistracie o poprawę tego odcinka, dokładnie za szkołą w Kruszewcu w kierunku Buczka. Dzisiaj zarówno mieszkańcy miejscowości Buczek, jak i pobliskie miejscowości z gminy Opoczno, korzystać będą z tej drogi.
Zdaniem wójta Michała Franasa dla mieszkańców Buczka, ta droga to skrót do Opoczna ok. 5 km. dlatego cieszy fakt, że prośby radnego, sołtysa i wójta spotkały się z przychylnością burmistrza Opoczna – mówi wójt Franas.
W minionym tygodniu w miejscowości Anielin został oddany do użytku kolejny już na terenie Gminy Poświętne plac zabaw, na który okoliczni  mieszkańcy czekali od dawna.
Plac zabaw został zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie świetlicy wiejskiej na obszernym placu.
To jedyne takie miejsce w najbliższej okolicy, gdzie na najmłodszych czeka zestaw zabawowy  składający się z: drabinki krzyżakowej, drabinki poziomej, wieży z drabinką, przeplotni linowej, przeplotni pajęczyna, wieży wraz ze ślizgiem z metalu, a oprócz tego huśtawka bocianie gniazdo z oparciem.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – to polskie święto państwowe ustanowione przez Sejm w 2017 r. w rocznicę pacyfikacji Michniowa na Kielecczyźnie, jako hołd dla pomordowanych mieszkańców polskiej wsi, za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.

Z tej okazji władze gminy Poświętne, miasta i gminy Opoczno oraz przedstawiciele opoczyńskich instytucji kultury uczcili pamięć pomordowanych przez okupanta niemieckiego mieszkańców wsi z terenu opoczyńskiego.

Wójt gminy Poświętne – Michał Franas, zastępca burmistrza Opoczna – Tomasz Łuczkowski, dyrektor Miejskiego domu Kultury – Zdzisław Miękus oraz dyrektor Regionalnego Muzeum  w Opocznie – Adam Grabowski, spotkali się przy pomniku upamiętniającym rozstrzelanie przez okupanta 2 sierpnia 1944 r. mieszkańców wsi Kraśnica i okolicznych miejscowości, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Jesteśmy tu po to, by dowieść, że Polacy o nich nie zapomnieli – mówi wójt gminy Poświętne.
Trwający od 3 czerwca 2020 r. nabór wniosków w ramach działania „Premie dla młodych rolników” został przedłużony. Młodzi rolnicy mogą je składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 17 sierpnia.
To już 6. nabór wniosków w ramach działania „Premie dla młodych rolników”. Wsparcie jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu. Ze względu na popularność programu, ARiMR przedłużyła tegoroczną kampanię - młodzi rolnicy będą mieli dodatkowe dwa tygodnie na dopełnienie formalności. Oddziały regionalne Agencji będą przyjmowały wnioski do 17 sierpnia.
@!@SMARTY:1:SMARTY@!@
Proszę określić gdzie leży problem:
@!@SMARTY:2:SMARTY@!@
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
@!@SMARTY:3:SMARTY@!@
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =